alergia, anafilaksja, pyłkowica, azs
04 maja 2021

Alex2 nowoczesna diagnostyka alergii IgE zależnej

Badanie ALEX2 to  nowoczesne narzędzie przeznaczone do precyzyjnej diagnostyki alergii IgE zależnych.  Jest szczególnie przydatne  u pacjentów, którzy mają  dodatnie wyniki/odczyny wobec wielu alergenów jednocześnie. Często trudno jednoznacznie ustalić prawdziwą przyczynę dolegliwości, zwłaszcza gdy zgłaszane objawy dotyczące roli różnych alergenów są niejednoznaczne. 

Wielu pacjentów, często tylko na podstawie pozytywnego wyniku testu IgE,  stosuje miesiącami a nawet latami restrykcyjne diety oraz  przyjmuje leki, które nie przynoszą poprawy.

Badanie Alex2 umożliwia odróżnienie reakcji krzyżowych od prawdziwych uczuleń poliwalentych. Z pojedynczej próbki krwi, jesteśmy w stanie oznaczyć przeciwciała IgE swoiste wobec 178 molekuł alergenowych i 117 ekstraktów. Oznaczanie  stężenia przeciwciał klasy  IgE, w odróżnieniu do przeciwciał klasy IgG4  jest uznaną, i rekomendowaną metodą wykrywającą  alergię typu natychmiastowego.

Należy pamiętać, że przeważnie  alergen składa się z co najmniej kilku komponent, a więc tylko diagnostyka nastawiona na ich wybiórcze  poszukiwanie  umożliwia ocenę rzeczywistych  przyczyny objawów alergii.  Ekstakty alergenowe zawiera mieszaninę różnych białek (wielu komponent) - nie tylko tych które powodują alergię, ale również niezwiązanych z reakcją alergiczną.

Znajomość uczulenia wobec konkretnego komponentu alergenowego umożliwia dokładną ocenę ryzyka i rodzaju ewentualnej reakcji alergicznej. Jest to szczególnie istotne w reakcjach anafilaktycznych związanych ze spożyciem pokarmów.

Poniżej przedstawię Państwu jak przebiega badanie:

1.Badanie Alex2 to nowoczesnym, molekularny testem laboratoryjnym. Jest wykonywane, z pojedynczej próbki krwi, więc nie wymaga specjalnego przygotowania. W odróżnieniu do testów skórnych, nie jesteśmy zmuszeni odstawiać niektórych leków - na przykład przeciwhistaminowych. Dodatkowo nie występuje ryzyko anafilaksji - pacjent nie ma kontaktu z badanym alergenem.

Zaczynamy więc od pobrania próbki krwi. Do tego używamy próżniowych systemów do pobierania firmy Vacutainer lub Vacuette i co jest szczególnie ważne dla dzieci - cieniutkich igieł.

alergolog.Białystok Ogrodowa 5

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 2. Po pobraniu krew musi skrzepnąć, a następnie zostaje odwirowana w chłodzonej wirówce. Podczas tego procesu, na dno probówki opadają krwinki, nas interesuje surowica (to ten jasnożółty płyn ponad białym żelem separatora).

Alergolog w Białymstoku Grzegorz Siergiejko Ogrodowa 5 Białystok alex2

3. A to efekty wirowania - do wykonania 295 alergenów potrzebujemy zaledwie 100ul surowicy.

immunoterapia, alergia, astma, ANN, katar sienny Siergiejko Ogrodowa 5, alex2

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

4. Surowica jest mrożona w -80 stopniach Celcjusza i czeka na analizę, którą wykonujemy co tydzień.

Grzegorz Siergiejko Ogrodowa 5 Białystok alergolog dziecięcy, dorośli, alex2

5. Nadszedł czas wybrać próbki.  Po rozmrożeniu można rozpocząć analizę.

alex2, alergolog w białymstoku, uczulenie, Grzegorz Siergiejko Ogrodowa 5 Białystok

6. Na płytkę z naniesionymi specyficznymi alergenami nakładamy 100ul (czyli 0,1ml) surowicy. Rozpoczynamy trwający ponad 4 godziny proces obróbki, podczas którego dodajemy kolejne odczynniki potrzebne do uzyskania "surowych" wyników. Upraszczając, można ten proces porównać do wywoływania zdjęć.

alergolog w Białymstoku, odczulanie, anafilaksja, pokrzywka, AZS, alex2

7. Tak wygląda gotowy do odczytu test Alex2  - na zdjęciu płytki 10 pacjentów.

Grzegorz Siergiejko alergolog Białystok testy alex2, polycheck

8. Następnie po kalibracji czytnika wzorcem, możemy zeskanować wyniki. Poniżej płytka kalibracyjna. 

Białystok, Ogrodowa 5 Grzegorz Siergiejko, alergia, azs, odczulanie, alex2

9. Teraz umieszczamy kolejne płytki w czytniku.

Grzegorz Siergiejko, alergolog, uczulenia anafilaksja, alergia pokarmowa, alex2

10. Zeskanowany wyniki przed przeliczeniem  wygląda tak. Prawie każda kropka to 1 alergen (są jeszcze kropki kontrolne, kalibracyjne itp.)

uczulenai, anafilaksja, polialergia, alergia pokarmowa, alex2

11. Dla porównania, poniżej szeroko stosowane w rutynowej diagnostyce  testy IgE swoiste. Tutaj badania 12 pacjentów. Prawie każdy pasek to 1 alergen (w badaniu Alex2 1 alergen to 1 kropka). To jak porównanie liczydeł z komputerem, co nie oznacza, że jest to złe badanie. Pokazuje tylko postęp między kolejnymi generacjami testów.

alergolog w Białymstoku alergolog dziecięcy, alex2, faber, isac

12. I wreszcie otrzymujemy wydruk wyniku. Ale to dopiero początek. Teraz należy ustalić, czy dodatnie wyniki mają związek z objawami. Przy takiej ilości alergenów niezwykle pomocne są specjalne programy komputerowe.  Dopiero po potwierdzeniu związku przyczynowo-skutkowego możemy rozpoznać chorobę alergiczną.

Cała procedura obróbki, od pobrania krwi do wyniku to ponad 8 godzin. Pierwsze badania tego typu (ISAC, FABER) kilka lat temu kosztowały ponad 3000PLN, obecnie cena zacznie spadła - oznaczenie metodą ALEX2 kosztuje ok. 1200PLN.

Na 04.05.2021 jesteśmy jedynym w Polsce prywatnym  gabinetem, który wykonuje ten test (oczywiście jest ono dostępne w laboratoriach sieciowych).

Badanie Alex2 jest przydatne zwłaszcza w przypadku pacjentów uczulonych na liczne alergeny pokarmowe i wziewne - pozwala ustalić prawdziwą przyczynę dolegliwości.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Lekarz Alergolog Białystok Grzegorz Siergiejko Ogrodowa 5/2 Białystok ® 2023 Jakub Siergiejko All Rights Reserved

  1. pl
  2. en
  1. pl
  2. en