Poniżej przedstawię Państwu jak przebiega badanie:
1.Badanie Alex2 to nowoczesnym, molekularny testem laboratoryjnym. Jest wykonywane, z pojedynczej próbki krwi, więc nie wymaga specjalnego przygotowania. W odróżnieniu do testów skórnych, nie jesteśmy zmuszeni odstawiać niektórych leków - na przykład przeciwhistaminowych. Dodatkowo nie występuje ryzyko anafilaksji - pacjent nie ma kontaktu z badanym alergenem.
Zaczynamy więc od pobrania próbki krwi. Do tego używamy próżniowych systemów do pobierania firmy Vacutainer lub Vacuette i co jest szczególnie ważne dla dzieci - cieniutkich igieł.
2. Po pobraniu krew musi skrzepnąć, a następnie zostaje odwirowana w chłodzonej wirówce. Podczas tego procesu, na dno probówki opadają krwinki, nas interesuje surowica (to ten jasnożółty płyn ponad białym żelem separatora).
3. A to efekty wirowania - do wykonania 295 alergenów potrzebujemy zaledwie 100ul surowicy.
4. Surowica jest mrożona w -80 stopniach Celcjusza i czeka na analizę, którą wykonujemy co tydzień.
5. Nadszedł czas wybrać próbki. Po rozmrożeniu można rozpocząć analizę.
6. Na płytkę z naniesionymi specyficznymi alergenami nakładamy 100ul (czyli 0,1ml) surowicy. Rozpoczynamy trwający ponad 4 godziny proces obróbki, podczas którego dodajemy kolejne odczynniki potrzebne do uzyskania "surowych" wyników. Upraszczając, można ten proces porównać do wywoływania zdjęć.
7. Tak wygląda gotowy do odczytu test Alex2 - na zdjęciu płytki 10 pacjentów.
8. Następnie po kalibracji czytnika wzorcem, możemy zeskanować wyniki. Poniżej płytka kalibracyjna.
9. Teraz umieszczamy kolejne płytki w czytniku.
10. Zeskanowany wyniki przed przeliczeniem wygląda tak. Prawie każda kropka to 1 alergen (są jeszcze kropki kontrolne, kalibracyjne itp.)
11. Dla porównania, poniżej szeroko stosowane w rutynowej diagnostyce testy IgE swoiste. Tutaj badania 12 pacjentów. Prawie każdy pasek to 1 alergen (w badaniu Alex2 1 alergen to 1 kropka). To jak porównanie liczydeł z komputerem, co nie oznacza, że jest to złe badanie. Pokazuje tylko postęp między kolejnymi generacjami testów.
12. I wreszcie otrzymujemy wydruk wyniku. Ale to dopiero początek. Teraz należy ustalić, czy dodatnie wyniki mają związek z objawami. Przy takiej ilości alergenów niezwykle pomocne są specjalne programy komputerowe. Dopiero po potwierdzeniu związku przyczynowo-skutkowego możemy rozpoznać chorobę alergiczną.
Cała procedura obróbki, od pobrania krwi do wyniku to ponad 8 godzin. Pierwsze badania tego typu (ISAC, FABER) kilka lat temu kosztowały ponad 3000PLN, obecnie cena zacznie spadła - oznaczenie metodą ALEX2 kosztuje ok. 1200PLN.
Na 04.05.2021 jesteśmy jedynym w Polsce prywatnym gabinetem, który wykonuje ten test (oczywiście jest ono dostępne w laboratoriach sieciowych).
Badanie Alex2 jest przydatne zwłaszcza w przypadku pacjentów uczulonych na liczne alergeny pokarmowe i wziewne - pozwala ustalić prawdziwą przyczynę dolegliwości.